“A pic ho! Pán z růže.”
“Trebuchet, a teď se ukaž chlapečku.”
“Hohó, víc tam nemáš? Liják na tebe.”
“Liják… pche, nehraj s velkými, když nemáš v balíku víc než tohle. Dávám Bekkera a Gwint, šmitec. Víc nemáš, tak val… Vsadil’s přeci Trebuchet, a mě se akorát hodí do balíku…”
Gwent (někdy řečený Gwint) je sběratelská karetní hra, která se rozšířila od trpaslíků a hodně rychle pronikla mezi celý lid Arcsei.
Hra samotná je jednoduchá, ale velmi rychle se rozšířila a stala se zábavou spojující smetánku i nuzáky, trpaslíky i lidi, pány i kmány, vojáky i kupce a teď snad i lidi a elfy? Hra je otázkou prestiže, kterou lze získat jak vítězstvím, ale hlavně vlastnictvím vzácné a unikátní karty. O karty se totiž hraje nejčastěji (může se hrát i o peníze, nebo cokoliv jiného) a často tak vítěz obehraje poraženého nejen o pozici mistra, ale i o jeho vzácnou kartu, kvůli které vyhrával. Navíc hra může stavět na roveň osoby, které by se spolu jinak vůbec nebavily. I sedlák může vyzvat na hru šlechtice, pokud má vzácnou kartu v sázku.
Obzvlášť ceněné jsou karty známých osobností, členů rodu, nebo královské rodiny. Je otázkou cti vlastnit “svou” kartu, nebo kartu svých blízkých a je skoro nemyslitelné, takovou kartu nezkusit vyhrát nad rivalskou frakcí. Může se ale snad někdo z Gildy chlubit kartou Edwarda z Růže, aniž by pánům a paním z růže nekypěla krev? A co teprve karta legendárního Hemdalla, po které touží každý válečník lidu bílého tuleně? Krádeže karet, nebo i vraždy kvůli kartám jsou ale obecně považovány za zbabělé a výsměchu hodné, byť se občas dějí. Většinou je ale potřeba kartu jednoduše vyhrát…
Karty umějí vyrobit jen trpaslíci samotní, kteří si tajemství jejich kresby žárlivě střeží. Každé karty, kromě těch nejběžnějších, vydávají omezené množství a tak se z některých stává zboží nesmírné ceny. Dokonalé padělky jsou nemožné a kdokoliv, kdo se o ně pokouší je ihned terčem posměchu a hanby.
Pravidla
Hra je založená na vykládání bodově ohodnocených bojových karet (první linie, střelci, obléhací stroje) a dalších karet, které můžou jejich hodnotu měnit (například liják snižuje všechny obléhací stroje na 1). Hráči si ze svého balíku “líznou” 10 karet a pak střídavě vykládají před sebe své karty, dokud jeden nezahlásí “Gwint” – konec kola. Tak dává protivníkovi šanci vykládat karty, dokud on sám nezahlásí svůj Gwint, nebo mu karty nedojdou.
Když oba hráči skončí kolo, sečte se bodová hodnota na stole před oběma z hráčů a ten, který má více vyhrává. Vtip je v tom, že je potřeba v utkání vyhrát alespoň dvě kola (ze tří možných), takže je potřeba taktizovat s kartami na více kol.
GWENT NA táboře
Do začátku bude několik základních balíků po 20 běžných kartách (pro každou frakci). Ve hře pak půjde získat karty další od různých CP (hrou, i jinak). Hra samotná je opravdu hodně jednoduchá, takže ji nejlépe vysvětlíme na místě, a bude stačit pár cvičných her aby měl každý pravidla v malíku.
Pokud chceš dát svojí postavě další rozměr vášnivého hráče Gwintu, přivez si stylové pouzdro na karty, hrací rukavičky, nebo i jen přidej své postavě historii, kterak jednou prohrála gatě a nebo se naopak nebála vyzvat na hru hraběte toho či onoho.
Doufáme, že balíčků bude dost, ale pokud si Gwent chceš opravdu zahrát a bojíš se, že na tebe nevyzbyde, vyplň nám prosím tento velmi krátký dotazník: TADY. Ať si můžeme být jistí, že balíků připravíme dostatek…