Pravidla se snaží kombinovat realističnost, kde je to zábavné a snaží se zjednodušovat reálný svět tam, kde není možné ho reálně znázornit a nebo to není dlouhodobě zábavné. Prvním a základním pravidlem je, že pravidla by měla sloužit k tomu, aby hra byla zábavná a vyvážená, ne aby Vám hru otravovala. Snažíme se, aby okamžité účinky byly reálné a naopak dlouhotrvající komplikace nepřetrvávaly tak dlouho, aby Vám znemožňovaly se zapojit do hry.

Základní principy

 • Používejte selský rozum.
 • Pokud na něco neexistuje pravidlo, pokyn (nebo o něm nevíte) či něco není označené herním mechanismem, potom se pokuste vše zahrát co nejrealističtěji.
 • Pokud se Vám zdá něco příliš výhodné, pravděpodobně jste našli kličku v pravidlech – nevyužívejte ji.
 • Rozhodujete-li se mezi dvěma možnostmi výkladu pravidla, vyberte tu pro Vás horší a nebo tu, která přinese ostatním hráčům více zábavy – i na Váš úkor – či takovou, která bude hezky vypadat.
 • Hrajte tak, aby hra vypadala dobře a dramaticky, často k tomu nejsou potřeba ani žádná pravidla.
 • Není-li to zcela nutné, nenarušujte hru vysvětlováním pravidel a hlášením stavů a mechanismů (mám čtyři obvazy a už mne bude muset někdo vyléčit), použijte raději jinou pěknou alternativu (už jsem na pokraji svých sil, budu si muset odpočinout).

Pravidla pro boj a léčení

 • Bojovat může kdokoliv, kdo má zbraň.
 • Léčit může každý, kdo má vhodné vybavení na léčení (obvazy atp.).

Jinými slovy kdokoliv si může vzít sekeru a jít bojovat, stejně tak se i kdokoliv může pokusit Vám zastavit krvácení a zachránit Vám tak život.

Nalijme si však čistého vína, nechali byste za sebe jít bojovat jeptišku, nebo ostříleného vojáka? Nechali byste Vám zachraňovat život studovaného lékaře, nebo místního pasáčka krav?

Většina postav ví, kde jsou jejich silné stránky a takové vybavení si na tábor i přiveze. Není problém, aby se Vaše postava něčemu (na)učila až na táboře, ale je potřeba pro to mít vybavení a nechat se ideálně někým zkušeným vést.

Zásahy platí všude. Je zakázáno útočit na hlavu, krk a rozkrok. Snažíme se neútočit na prsty. Bolí to.
Zásah do hlavy si nemusíte počítat, ale stejně to většina z vás udělá. Hrajeme si na realitu, hlava je nejdůležitější a vy jste si ji nekryli. Ne, pokud to nebyl šíp přímo do čela, nemusíte při ráně do hlavy zemřít. Jak je lebka někdy měkká, tak je i tvrdá.

Stavy popisující Vaše zdraví

Postava je zdravá – postavě nic není a nic ji netrápí. Je fit.

Postava je lehce zraněná – postava má malou ranku, modřiny, oděrky, drobné popáleniny či omrzliny. K takovému zranění může přijít například v boji, pokud dostanete lehčí zásah do končetiny. Takové zranění vás neomezuje v boji, ale bylo by dobré si ho nechat ošetřit jinak riskujete komplikace.

Postava je zraněná – postava utržila další lehké zranění, když už lehce zraněná byla, nebo postava rovnou získala těžké zranění. Silná rána do končetiny, zásah do trupu. Takto zraněná postava je vyřazena z boje, snaží se přežít, drží se za ránu, snaží se odplazit z boje, zavolat felčara…

Postava je v agónii (bezvědomí) – postava, která utržila jakékoliv další zranění a už byla zraněná. Případně postava, která byla zraněná a dlouho ji nikdo neošetřil (určujete si sami). Postava leží bezvládně na zemi a maximálně sípe a chrčí.

Můžete se rozhodnout řídit se tvrdšími, ale realističtějšími pravidly pro boj (tahle rána by prošla i zbrojí a těžce mne zranila), zde napsaná pravidla představují jakousi minimální a nepodkročitelnou mez – za ní už podvádíte.

Co s tím?

Léčitel Vás může obvázat a to tak, že musí použít na lehké zranění (lehce zraněnou postavu) 1 obvaz, na zraněnou postavu 2 obvazy (může udělat například tlakový obvaz na ránu na hrudi) a na postavu v agónii 3 obvazy. Po takovémto zásahu odborníka se stává z postavy…

Postava je ošetřená

Postava se může dále zapojovat do dění, bojovat, vše ale chvíli trvá. Obvazy si musí postava nechat na sobě, léčitel je nesmí znovu použít. Případné další zranění je možné opět obvázat. Obvazy značí staré rány, které vyčerpávají postavu a čím víc jich máte, tím hůře pro Vás a vše by se mělo odrazit na Vaší hře. Získáte-li více jak 5 obvazů, nutně si potřebujete odpočinout v bezpečí, už se ploužíte a jakákoliv boj je pro vás jen otázkou ochrany vašeho života s vypětím všech sil.

Postava je vyléčená

Může sundat a vrátit obvazy, které jste měli na Vašich ranách. Postava, která je vyléčena se stává postavou zdravou a tím se kruh uzavírá.

Vyléčit Vás může:

 • Někdo, kdo to umí (dokáže to nebo k tomu má nějaké prostředky).
 • Vyléčit se můžete pokud si dáte oběd, večeři či se vyspíte přes noc.
 • Zazní herní pokyn: Odpočiňte si a občerstvěte své tělo i mysl, zde jste v bezpečí.
 • Vám dá napít vody královna (více se dozvíte níže v sekci o bitvách).

Hráč se může rozhodnout, že na jeho postavu dané léčivé účinky nefungují nebo fungují částečně (např. protože se Vám zdá, že to léčitelé nedělají pořádně, něco se pokazilo, je to pro Vás nebo pro hru zajímavé či důležité).

Bitvy

Během bitev se stává systém ještě mírně dynamičtější a akčnější.

Systém zranění i ošetření platí, navíc můžete mít na místě postavený lazaret, který Vám za určitých okolností dá možnost nejen raněné ošetřit, ale i vyléčit. Pokud jste již ošetřeni a královna Vám zde dá i napít a povzbudí Vás, jste vyléčeni.

Co nejde ošetřit obvazem

Nejde-li zranění ošetřit obvazem, šátkem či dlahou, snažíte se s takovým zraněním reálně pracovat a co nejlépe takové postavě pomoci. Pokud se ve hře objeví např. jed či nemoc, má to svůj dobrý důvod – můžete využít osvědčené univerzální postupy, ale je potřeba najít způsob, jak s nemocí bojovat či získat (specifický) protijed – čas je neúprosně proti Vám.

Krizové a nestandardní situace

Může se stát, že léčitelům dojdou obvazy nebo není po ruce nikdo, kdo by se v léčení alespoň trochu orientoval. Improvizujte – zaškrtit páskem, použít šátky, kusy oblečení, vložit prst do rány, ránu vypálit (kauterizace). Dostane Vás to z nejhoršího, ale je to jen dočasné a krizové řešení. Nutně potřebujete vyhledat solidní ošetření.

Smrt

O smrti své postavy si každý hráč rozhoduje sám. Není důležité, jestli jste strávili 1 nebo 15 minut v agónii. Důležitá je vůle k životu a cit pro dramatickou hru. Stojí za to ještě žít? Má Vaše smrt smysl? Jak Vaše smrt zasáhne ostatní – bude chápána jako zbytečná nebo se naopak stane symbolem se silným poselstvím? Zvažte to…

Jasně Vám někdo naznačil, že Vás chladnokrevně doráží a nemá s Vámi slitování? Možná je čas zemřít (tímto se zejména řiďte, pokud tak učiní druhý hráč). Zvažte to…

Zbraně a zbroje

Zbraň i zbroj musí být funkční a bezpečná a měla by být i hezká. Velké ohavnosti budou vyřazeny ze hry stejně jako věci nebezpečné ostatním a případně i Vám.

Smí se používat jen zbraně a zbroje, které prošly schválením a které nejsou poškozené. Zbraně a vybavení organizátorů jsou označené, najde-li je někde, přineste je na předem

určené shromaždiště.

Zbraně

Zakázané jsou pro hráče velké sečné a drtivé zbraně (halapartny, kůsy, danaxy), píky. Vrhací zbraně jsou povoleny pouze po domluvě předem. V sekci pro nováčky a rodiče naleznete sice starší, ale stále velmi návodný dokument ke zbraním, který popisuje dobrou praxi. Finální slovo má vždy organizátor na místě.  Nejste-li si něčím jistí nebo se chcete domluvit na něčem nestandardním, napište nám na kontaktní e-mail.

Uvědomte si, že budete těmito zbraněmi v drtivé většina případů bít organizátory, když jim reálně ublížíte, neudělají pro Vás program (budou třeba v nemocnici). To je myslím dostatečná motivace, buďte rozumní.

Zbroje

Musí chránit svého nositele, dle kvality provedení potom dokáže v každém střetu vykrýt tolik zásahů, jaká je její síla – pochopitelně pouze v místech, kde ji nosíte!

Orientačně dokáže prošívaná či kožená zbroj vykrýt 1 zásah. Kroužková často až 3. Plátová 4-5 zejména pokud je vhodně vrstvená. Zbroj vždy funguje jako celek – při schvalování dostanete informace o síle vaší zbroje. Informujte se, jak bude vaše zbroj fungovat pokud např. budete nosit jen prošívanici nebo a co když si na ni dáte kroužkovku nebo ještě navíc krunýř. Promyslete různé scénáře, jaké části zbroje budete nosit a zeptejte si při schvalování. Co a jak budete nosit, už je poté na Vás.

Zvažte, zda by zásah neprošel i skrze zbroj, v některých případech ano – to je však na Vás. Jsou situace a síly, kdy by k tomu jistě došlo – mějte cit pro scénu a situaci 🙂

Střet je ohraničen klidem zbraní – je to scéna, kdy došlo k boji. Ve hře je jasně ohraničená z obou stran klidem zbraní. V bitvě se je střet ohraničen časem mezi potyčkami, kdy na daném místě nečelíte vojenské přítomnosti nepřítele (boj, střelba).

O zbroj je dobré se starat a provést dílčí opravy, což můžete třeba herně stylizovat tím, že si ji očistíte a naolejujete (nebo to může udělat Váš panoš :-). Vše je na Vašem roleplayingu. Určitě ji můžete po těžké boji dát kováři nebo šikovném řemeslníkovi za úplatu opravit.

Boj ve tmě

Pro souvislý boj ve tmě (bitva či delší akční scéna v noci) je třeba použít zbraň na noční boj. Ta musí být celoměkčená. Ideálně je to například obušek.

Normální zbraně budou ve tmě používány na dobře osvětlených místech a k dramatickým scénám – to vše  pochopitelně s citem a rozumem. Pokud nebude patrné, jakou zbraň je kdy vhodné použít, včas Vám dáme pokyn.

Útok ze zálohy (podřezání)

Oběť o Vás nesmí vědět. Pokud přiložíte osobě ruku na krk a přejedete po ní nožem, ta okamžitě upadá do agónie. Je podřezaná – pochopitelně pokud neměla ochranu krku. Na tohle si troufnou jen otrlé postavy.

Doražení

Pokud zraněný leží na zemi, můžete jej dorazit – jasným “doráživým” pohybem (např. probodnutí) a hláškou “chcípni ty pse”. Poté už není cesty zpět. Dorazit na zemi ležící a bezbrannou postavu na to si troufnou jen ty nejotrlejší postavy.

Omráčení

Můžete se pokusit svou oběť omráčit. To uděláte tak, že ji celoměkčeným obuškem udeříte (s citem) zezadu do temene hlavy. Oběť o Vás nesmí vědět. Ve většině případů takový úder vyústí v omráčení a křísením můžete omráčeného opět přivést z mrákot. Existuje i šance, kdy Váš útok nezabere či naopak postavě způsobíte zranění, která jste nezamýšleli. Vždy je to trochu risk. Nepoužívejte mechaniku omráčení na uspávání postav nebo ji nepoužívejte opakovaně na stejnou postavu, je to trapné. Oběť s helmou takto omráčit nejde.

Boj beze zbraně

V dramatické scéně lze fyzickou inzultaci postavy znázornit např chycením za ramena a zacloumáním, divadelní fackou atp. Pokud chcete simulovat akční pěstní souboj, použijte místo pěstí celoměkčené obušky. Vyhodnocení výsledku je vždy na hráčích a jejich uvážení.

Kontaktní boj

Pro milovníky kontaktního boje je tzv. páska kontaktního boje, která se nosí na ruce se zbraní (červená páska). Pokud takovou pásku má i CP a splníte níže určené podmínky, můžete společně bojovat kontaktněji (kekel) – jak bude vysvětleno na workshopu pro zájemce. Boj nesmí ohrožovat nikoho nezúčastněného. Ve hře potom zkušené oko protřelého válečníka pozná, kde bude seč nejprudší (kde má nepřítel nejsilnější jednotky) a tam se také postaví – očekávejte tuto možnost zejména v bitvách.

Nutností je:

 • Věk 18+
 • Funkční helma a minimálně dobrá prošívanice, ochrana rukou. Ideálně i lepší vybavení.
 • Obě strany mají nasazené pásky.
 • Není možné započít takový boj, existuje-li možnost, že by se do boje dostal někdo neoznačený páskou. (Skupiny jsou promíchané nebo se mohou promíchat).
 • Druhý bojovník o Vás musí vědět a musí v tu danou chvíli mít o takový střet zájem, což si ověříte tak, že bojovníka či skupinu vyzvete se slovy: “Až s tebou skončím, budeš prosit o milost.” a dostane odpověď “Tak se ukaž!”

Se všemi zájemci potom na drobném workshopu probereme, limity pro takové kratochvíle. Není možné se workshopu neúčastnit a poté se účastnit kontaktního boje.

Herní mechaniky a označení

Označení

Některé prvky slouží k tomu, abychom označili a odlišili věci, které není vždy zcela v našich silách ztvárnit kostýmem, líčením či rekvizitami. Pokud je to zřetelné, mechaniky “šerpy a peříčka” vynecháváme a spoléháme na Váš úsudek.

 • Paví pero na kostýmu značí důstojnost a charisma (je přirozené takové postavě prokazovat úctu).
 • Černé či hnědé pero na kostýmu značí ohavnost a odpudivost.
 • Červená šerpa značí strašlivost a sílu (na boj či jednání je třeba sebrat odvahu nebo se nechat vést někým, kdo ji má. Navíc každý zásah od takové postavy/bytosti způsobuje automaticky vážnější zranění – “přeskakuje se” lehké zranění).
 • Černá páska na čele či ruka na hlavě značí, že daná osoba není ve hře (např. se CP přesouvá na jinou lokaci nebo hraje pouze “nějaký efekt”). Na takto označené osoby nereagujte a neútočte.

Abychom nutně nemuseli označovat vše (a určitě budete souhlasit, že na slonovi z cirkusu, kterého máme domluveného, by červená šerpa vypadala nepatřičně). Máme tu pro vás malou pomůcku:

 • Věci, které nejsou tak úplně z tohoto světa, a nadpřirozeno nahánějí lidem hrůzu a/nebo v nich vzbuzují úctu – dle své povahy.
 • Mocní velitelé a králové kolem sebe mají vždy jistou auru důstojnosti.

Herní listiny jsou vždy na zažloutlém papíře.

Instrukce či pokyny jsou na bílém papíře.

I pro hráče budeme mít dost žlutého papíru, budete ho moci využít.

Zvolání a klíčové fráze

Pro všechny

“RUDÁ STOP!” okamžitě zastavuje hru, došlo ke zranění nebo k nebezpečné situaci, kterou je třeba okamžitě řešit.

“Tohle ti ještě nestačilo?!” – Uvádíte hráče do nekomfortní situace (svazujete mu ruce, ale máte strach, abyste to neutáhli moc). Když hráč odpoví: “To ses moc nepředvedl(a).” Víte, že můžete hru i mírně zintenzivnit. Pokud Vám odpoví jinak (i když si zachová tvář) či odpoví ve smyslu, že už to stačilo, nestupňujte nekomfortní situaci, spíše naopak.

Chcípni ty pse!” – Toto zvolání doplněné náležitým pohybem nad bezvládnou postavou dorazí tuto postavu/bytost.

“Až s tebou skončím, budeš prosit o milost.” s odpovědí “Tak se ukaž!” – Zde budu probíhat mezi vyzyvateli akčnější kontaktní bojová scéna, pokud se jí neúčastníte (vizte pravidla pro kontaktní boj), odstupte stranou.

Od CP k hráčům

“Já jsem jen obyčejný pěšák.” – Zajaté CP dává jasně najevo, že není možné z něj dostat žádnou další informaci. Nemá smysl se s ním zdržovat, Vaši hru už dále nerozvine. Zároveň to znamená, že ho už nemá smysl jakkoliv dále zdržovat, rádo pro Vás jde připravit další zábavu jinde.

Odpočiňte si a občerstvěte své tělo i mysl, zde jste v bezpečí.”  – Tento herní pokyn Vám umožní si odpočinout a doléčit se (sundat si postupně obvazy).

Další herní mechaniky

Zámky mají své klíče, dřevěné zámky lze otevřít i s použitím šikovnosti a paklíčů vyrobených z drátu. Je zakázáno zámky ničit nebo používat předem zakázané podvodné způsoby otvírání (otočení zámku vzhůru nohama). Pokud se tomuto řemeslu chcete věnovat, přivezte si vhodné nástroje (dráty, kleště…). Více se budete moci dozvědět ve hře. Doporučujeme najít mistra ve svém oboru.

Ve hře lze za normálních okolností posílat dopisy postavám, které (právě) nejsou fyzicky ve hře (např. Váš strýček v Konstantinopoli), toto lze zajistit pečlivě nadepsaným dopisem umístěným do speciální schránky. Doručení je vždy téměř jisté. Odpověď (včetně prodlevy) už je bohužel věcí nejistou. Pro zaručení dynamiky hry však dopisy putují výrazně rychleji, než by za dané situace reálně putovaly.

Cestování je do jisté míry znázorněno dramatickou zkratkou. V rámci Kilíkie a nejbližším okolí existují 2 zóny (označené na herní mapě) – do jedné se můžete dostat v rámci jednoho dne (tedy např. i v rámci výpravy) a za normálních okolností osoby i zboží putují tam a zpět velmi rychle. Do druhé zóny je nutné alespoň 1 den strávit putováním, zde probíhá pohyb osob a zboží s jistou prodlevou. Taktéž není možné je navštívit v rámci např. jednoho dne/odpoledne.

Pokud chcete zjistit, zda bezvládná postava žije, přistupte k ní a (ideálně nenápadně) ji stiskněte ruku. Pokud Vám ji stiskne zpět, stále dýchá. Síla stisku Vám napoví jak moc bledě na tom je (čím slabší stisk, tím méně síly má).

Pokud se jako zraněný v bezvědomí chcete vyhnout šeptandě s ošetřujícím, co Vám vlastně je, stačí když se budete křečovitě držet za své poranění. Velmi vhodné je to zejména ve spojitosti s krvácivými poraněními.

Zazvonění na zvonek symbolizuje začátek a konec hry, případně její přerušení (např. na dobu oběda atp.).

Základní měnou v Kilíkii je 1 Pogh. Za peníze lze zajistit většinu běžných požitků, vzácnější věci však za peníze obvykle nekoupíte.

Alchymie

Úvodní poznámka: Pravidla vycházejí z pravidel loňských, ale dle vašich připomínek loni bylo přidáno jedno doplňující pravidlo, které výrazně zjednodušuje objevování nových lektvarů: každý lektvar je složen právě ze tří složek pocházejících ze tří různých skupin základních složek. Žádná složka se nikdy neopakuje dvakrát. Počet ingrediencí byl také značně snížen. Objevit nový lektvar náhodnou kombinací je tak mnohokrát pravděpodobnější, než tomu bylo loni.

Základní ingredience:

Existují čtyři skupiny po dvou: neživé přísady (minerální soli, železitý prášek), sušené části rostlin (mletý kořen lékořice, kapradiny), čerstvé části rostlin (květ sedmikrásky, lipové listí), živočišné výtažky (sušení slimáci, drcení mravenci).

minerální soli sůl
železitý prášek pepř
kořen lékořice zázvor
kapradiny kapradiny
květ sedmikrásky jakékoli kvítky
lipové listí jakékoli listí ze stromů
sušení slimáci bazalka
Drcení mravenci kmín

Praktické neherní info: Veškeré lektvary ve hře budou směsi sypkých (ekologicky nezávadných) materiálů. Požití bude provedeno vysypáním lektvaru na zem. Důvodem sypkých materiálů je fakt, že každý lektvar bude uvnitř obsahovat přeloženým/zalepeným papírek s efektem tohoto konkrétního lektvaru. V každém lektvaru tak bude napsáno, co přesně dělá a co má hráč udělat po požití.

Základní lektvary

Tyto lektvary jsou obecně známé a kdokoli s trochou zkušeností je dokáže dobře namíchat.

Léčivý lektvar

Složení: mletý kořen lékořice, čerstvé lipové listí, drcení mravenci

Efekt: Lze podat na již starší a ošetřená zranění (ošetřená alespoň před cca 20 min / v bitvě cca 5 min). Podán vyléčí (úplně zahojí) starší zranění (sundá dva obvazy).

Bylinková pálenka

Složení: minerální soli, mletý kořen lékořice, sušení slimáci

Efekt: Nejznámější bylinková pálenka.

Protijed

Složení: železitý prášek, čerstvé lipové listí, drcení mravenci

Efekt: Funguje jako protijed proti základním přírodním jedům.

Uklidňující lektvar

Složení: kapradiny, květ sedmikrásky, drcení mravenci

Efekt: Pomáhá uklidňovat zraněné a urychlit hojení, ale může být použit i k uspání při vyšší dávce. Nelze se jím předávkovat.

Pokročilé lektvary

Je známé, že zkušení bylinkáři či alchymistky dokážou ze základních suroviny vyrobit spoustu dalších lektvarů, mnohdy silnějších a se zajímavými efekty. Bohužel, žárlivě si střeží tato výrobní tajemství a pokud je chcete odhalit, nezbývá vám než experimentovat. Nezapomeňte však, že takový experiment není bez rizika; co který lektvar dělá nelze zjistit často jinak, než ho prostě vypít.

Praktické neherní info: Při experimentování kontaktujte orga, který vám do připraveného lektvaru přidá příslušný efekt.

Speciální lektvary

Nejvyšší umění alchymie je využívání částí těl exotických zvířat či neobvyklých rostlin k extrahování velmi silných lektvarů. Vzhledem k velkému nedostatku takových surovin není dobré jimi plýtvat na experimenty a speciální lektvar je nemožné vyrobit bez znalosti příslušného receptu, který byl vyvinut díky hluboké znalosti alchymie.

Praktické neherní info: Pokud získáte recept a máte příslušné přísady, můžete vyrobit speciální lektvar.