Cechy

Při osidlování krajů opuštěných elfy jsou zapotřebí různý lidi, i takový, se kterejma by sis do hospody ke stolu nesedl. Jedeme na okraj civilizace, chápeš? Kaedwen je divočina, jak se patří – na teplou postel a žrádlo můžeš zapomenout. Jasně, jsme velevážená Redanská gilda a ve Wyzimě nám patří největší barák na náměstí. Tady se ale budem muset o každej kus bohatství rvát. S elfama, příšerama a ostatníma, co sem taky přijeli za novou příležitostí. Na ty si dávej hochu bacha, ze všeho nejvíc…

O Ceších

Letos bude každá z postav kromě frakce mít ještě jedno zařazení – cechovní. Cechy nejsou ve většině případů žádné oficiální organizace – to možná tak ve velikých městech, jako je Wyzima, Tretogor nebo Novigrad. V nově dobytém Kaedwenu jde spíše o volná sdružení lidí, kteří mají podobné dovednosti nebo i jen zájmy. Známkou civilizace ale je, že lidé stejného zaměření se do cechů organizují oficiálně, mají cechmistra, stanovy a cechovní domy. Jestli se tak stane i na okraji Arcsei, v nově dobytém městě Ban Ard, bude jen na vašich postavách…

Velitelé

Vzácný pane, na mou duši přísáhám, že je to pravda. Bazilišek, velikej jako stodola. Sežral mi kravku a druhou potrhal, že jsem ji musel podříznout sám. Proto nemám dost na odvod. Sýr ani mlíko už nemám a obilí potřebujem, abych uživil rodinu. Slituj se pane, dalšího bude až na podzim, až uzrajou tuříny a do tý doby vykrmíme prase.

Zajímavou historii mi tu vyprávíš, sedláku. Poutavou a srdceryvnou, skoro pohádku o tom jak a proč se nemůžou řemeslníci ve městě nakrmit jídlem z tvé farmy. Jen škoda, že sis všechno vymyslel. Baziliška zabili před týdnem vojáci. Nikde jsem to ale ještě nevyhlašoval, čekal jsem kolik z vás se na něj vymluví a místo, aby odevzdali daně, rozprodají dobytek překupníkům. Mlč, nechci slyšet vysvětlení, ale ty bys si měl poslechnout, co ti dám teď na výběr…

Každou z frakcí do města někdo přivedl a tak převzal i zodpovědnost za její členy a za město jako takové. Velitelé jsou ti, kteří přímo jednají s místodržícím a je na nich aby spolupráce v Ban Ardu fungovala.

Vojáci

Místodržícího lovčí tvrdil, že bazilišek je mrtvej. Prej ho zabili minulej tejden.

Hm, a co teda podle tebe zabilo toho koně?

Vlci?

Si blbej? Odkdy maj vlci deseticoulový drápy a zobák?

Ale jestli to byl bazilišek a nechal tady nesežranýho koně tak…

Tak se pro něj ještě bude vracet! Bazilišek nikdy nenechává kořist nazmar. Sakra, chlapi dávejte pozor!

Nahoře! Mezi stromy…

Celý Kaedwen je pokrytý hustými lesy plnými podivných tvorů a Ban Ard na úpatí hor je obklopen tím nejdivočejším pralesem vůbec. Nestvůry vyrušené nedávnou válkou napadají osadníky téměř každý den a karavana, která není doprovázena po zuby ozbrojenou eskortou projede jen málokdy. Každá z frakcí proto přišla do Ban Ardu i se svými ozbrojenci. Čistě na svou ochranu, samozřejmě.

Mágové

“Proč se scházíme za tmy?”

“Svět je tajuplnější, přeci… Spíše nechceme, aby nás někdo viděl. Nepotřebuji, aby na mě někdo ukazoval a říkal jaké podivné věci dělám. To by mi ještě scházelo…”

“Koukám, že se tu sešla skutečná sebranka. Kejklíř veleváženého milost pána, támhle stojí ten skrček, co hraje na ulici skořápky. A jen přelítnu pohledem a jako kdyby to byl jiný svět – vzácný pan alchymista a jeden z učenců, který sem přicestoval s tou hromadou knih.”

“Nezapomeň, že nás pojí jedno. Moc! A ta nedělá mezi lidmi rozdíl.”

Toho podivného večera se sešla sebranka vskutku podivná, přitom dost podobná v jedné staré elfí věži. Zkoumali podivné elfí zrcadlo, které zde bylo nalezeno bez většího poškození, což byl dost zázrak. Co se stalo v samotné věži ví jen oni. Ve městě se však povídá, že kde kdo slyšel v noci podivné zvuky od věže. Někdo dokonce tvrdí, že se z malého okna linula podivná zář… Ať už to jsou povídačky nebo ne, je nadmíru jasné, že tu se tu setkáváme s Mocí, která přesahuje lidské chápání… Zatím se tyto lidé nesdružovali a fungovali jako samotáři. Najednou je jich v jednom městě více než dost, co to může pro zbytek obyvatel znamenat? Jsou snad v ohrožení? Jedno je jisté, zdejší kraj je vůči těmto lidem dost nevraživý a je jen otázkou času, kdy pohár nenávisti přeteče.

Mezi těmi, kteří doráží do elfích ruin jsou i lidé ovládajíc Moc. Zdejší kraj je k takovým lidem více než nehostinný. Po kopcích se povídá, že měl zdejší kraj s takovými zkušeností více než dost a krajané jsou k nim dosti nevraživí. Avšak tajemství elfího města je sem přilákalo přes všechna nebezpečí. Neboť odhalení zdejších tajů je pravě v jejich rukou…

Záškodníci

Tak ty tvrdíš, že patrolu v lese roztrhal bazilišek? Že člověk s tím neměl nic do činění?

Jistě pane, však jste viděli tu spoušť. Mrtvoly nalevo, napravo. Roztrhané, taková hrůza. Jak by něco takového mohl udělat člověk?

A jak vysvětlíš, že jsme z hrudníku jednoho z vojáků vytáhli tohle, he?

Napilovaný hrot? Ale každý přece ví, že takové používají elfové. To elfové zabili vojáky, já s tím nemám nic společného.

Jací elfové? Ještě před chvílí jsi říkal že bazilišek. Chceš mi teda říct, že když se porozhlédnem u tebe doma, že tam tyhle šípy nenajdeme? Nelži, moc dobře víme, že je prodáváš po nocích každýmu kdo zaplatí. I elfovi bys je prodal. Kecáš, že to jsou elfí šípy, my moc dobře víme, že se vyrábějí ve velkém v Temerii, že napilovaný hrot je Temerský vynález a že ty jsi napojený na temerské zbrojíře. Tak vyklop to, komu jsi ty hroty prodával?

Na okraji civilizace je mnoho lidí, kteří se sem přišli obohatit na úkor druhých a nevysvětlená úmrtí jsou tu na denním pořádku. V okolí města navíc řádí lapkové a povídá se, že i elfí záškodníci, kteří se nesmířili s koncem bojů. V každé frakci je proto někdo, kdo se vyzná v praktikách nečistého boje, výslechů, vyšetřování a nebo průzkumu. Pro blaho všech, samozřejmě.

Léčitelé

Musíme ho udržet naživu, říkám. Je naše jediná stopa, tak něco dělej, než vykrvácí.

Jestli jste ho chtěli naživu, tak proč má díru v břiše? Teď mlč a radši podej horkou vodu a obvazy. Hodně obvazů. A ten svazek bylinek, co visí nad postelí. Tak na co čekáš?

Někde jsem četla, že se má sešít bílé s bílým, žluté se žlutým a červené s červeným. Pěkná blbost… v ráně mečem je červené všechno. No, co se dá dělat, chyťte mu nohy, ať sebou nemele. A vy ostatní VEN, při operaci je potřeba klid.

O zranění, nebo i podivné choroby není v okolí Ban Ardu nouze a proto je ve městě i mnoho léčitelů. Každá z frakcí má alespoň jednoho svého, když totiž dojde do tuhého, každý se raději svěří do rukou někomu, koho dobře zná a nehrozí, že by mu (samozřejmě omylem) prohodil lahvičku s léky za tu s jedem.

Comments

comments