Metro D – glosář

Metro D! Převaluje se to po jazyku. Mnozí si ještě pamatují na první kopnutí do půdy. Moderní a krásné. A teď? Teď tak leda hovno. Část se ani nedostavěla a část podléhala utajení vlády. Kompletní plány nemá asi nikdo a možná ani nikdy nevzniknou. Navíc jeho místy těsné sousedství s povrchem z něho činí někdy velmi nebezpečnou část. Pravdou však je, že také skrývá nejvíce příležitostí. V ostatních částech Metra se tvrdí, že se tam nachází plně funkční nemocniční komplex nebo podzemní zahradu plnou jablečných stromů. Nejspíše ze všech těch historek nebude pravda vůbec nic, ale to mnohé hledače pokladů neodradí. Jediné, co však naleznou je smrt. Málokdo se vrátí. A když už, tak jen, aby podal svědectví děsivější než všudypřítomná tma. 

Katastrofa

Prostě jaderná válka – nečetli jste snad tyhle stránky? Nebo knížku Metro? No zkrátka všechno, co na sebe lidi dokázali použít, změnilo povrch v trosky, lidi a zvířata v mutanty a znalosti v zapomnění. 

Nebezpečí

Člověk je nejnebezpečnější predátor, ale mutanti, radiace, plyn a další hrozby na tom nejsou o nic lépe. Nejsmrtelnější je situace na povrchu, ale v leckterých tunelech to není o moc lepší.

Nixie

Nebezpečí skrytá v tunelech se lidé naučili řešit. Například speciálním přenosným zařízením Nixie, tohle zařízení vás chrání přesným měřením aspoň proti nízkým koncentracím nebezpečných plynů a radiace, což umožňuje pohyb ve stanicích blízkých povrchu nebo v některých zamořených tunelech. NÁVOD zde.

Metro D

DÉČKO nebo MODŘÍ (kastovní městský stát, kterému vládne KONCIL), nejdelší obydlená linka, ale zmítaná vlastními problémy. Celá historie se týká převážně Metra D. Historie ostatních linek by vydala na mnoho samostatných příběhů.

Ale nejsou to jen nebezpečné části. Ba naopak tato část spojuje celé dvě generace obyvatel a je to nejdelší a nejdéle soustavně fungující část metra (i se všemi problémy). Majorita první generace se do metra D dostala ještě v dětském či pubertálním věku (70% tehdejších přeživších). Metro totiž sloužilo jako prvosledový evakuační bod pro školy, které se nacházely v okolí a děti měly také větší naději na přežití vzhledem k rychlejší regeneraci a přizpůsobivosti organismu. Zbytek tvořili zaměstnanci metra, příslušníci ženijních sil, ale i náhodní cestující. Nezapomeňte také na učitele dětí. První roky byly krušné, ale daly také vzniknout obchodu mezi stanicemi (důležitou úlohu tehdy sehrála fialová “Obchodní trasa” a také zásobené stanice blízko povrchu jako SAPA , dnes už opuštěná). 

Kasty a dělba práce

Zásadním zlomem bylo propojení stanic do jednoho společenství. Tehdy si obyvatelé uvědomili nutnost rozdělení do tříd dle dělby práce. Ne každý mohl vládnout a ne každý měl získat privilegia. Ti, kteří měli nejblíže k cenným zdrojům (znalosti, materiál), se stali členy vyšších tříd- ELITY a UTILITY. Ti, kteří jsou normální střední třída a ničím nevybočují, jsou CITIZEN.  Zbytek jsou lůza – OUTCASTS a SAMARITÁNI.

Ostatní linky

kromě modré D fungují další linky:

  • Červená C  (Vltavská – Kbely) – CENTRÁLNÍ VLÁDA
  • Červená C (Florenc- Povstání) – RUDÍ (komunisti jak vyšití)
  • Fialová E (Celý okruh) – OBCHODNÍ (neutrální frakce na styl hanzy nebo cechu, snaží se o propojení obchodu se všemi)
  • Žlutá B (Tropická – Karlák) – TPM (TPM neboli The Pirate Metro nebo také Tropical Palm Metro jsou takoví rastafos až anarchisté, nesnáší se s Anděly)
  • Šedá F (Barrandov – Glaubická) – ANDĚLÉ (andělé jsou nábožensko militantní frakce, trochu inspirování Hells angels, trochu fanatiky z Waco, ohání se pražským jezulátkem)
  • Zelená A (Stanice Míru – Flora) – GREEN ZONE – nejvíce friendly a peaceful se všemi